Ak ste váš karavan alebo obytný príves pred zimou uložili na zimný spánok, pred návratom na cestu sa treba pustiť do prípravy na novú sezónu. Prinášame vám niekoľko základných úloh, ktoré by ste mali vykonať ako prvé.
Aby karavan vyzeral, ako nový…
Niektorí ľudia nemajú garáž, a tak musia svoje karavany a obytné prívesy nechať vonku prikryté plachtou. Po niekoľkých mesiacoch bez naštartovania môžu vyzerať dosť smutne. Ak bol váš karavan odstavený v blízkosti stromov, môže byť zafarbený zelenými nánosmi. Na jeho oživenie netreba veľa.
Stačí si zobrať na pomoc kefu s mäkkými štetinami a čistiace prostriedky na auto. Bez potreby veľkej námahy sa môže karavan pekne lesknúť. Buď stavíte na ručné domáce čistenie alebo to necháte na profesionálnu autoumyváreň.
Myslite na bezpečnosť jazdy
Vrátiť karavanu lesk je síce krásne, no ide len o kozmetickú procedúru. Oveľa dôležitejšia je bezpečnosť karavanu. Myslite na to, že keď vozidlo dlho stojí na jednom mieste, môžu sa poškodiť pneumatiky. Ich kontrolu zverte do rúk profesionálom.
Poradia vám či ich stačí len nafúkať alebo by ste si mali zaobstarať nové. Bočná stena pneumatík najčastejšie zlyháva, ako prvá a objavia sa na nej praskliny. Ak ich spozorujete, nemusíte ani navštíviť autoservis. Treba ich vymeniť.
Vetranie interiéru
Otvorte všetky dvere a okná a poriadne vyvetrajte interiér. Ak bol váš karavan zazimovaný už od jesene, vnútro môže zapáchať zatuchlinou. Našťastie stačí hodinka intenzívneho vetrania a zbavíte sa nepríjemného zápachu i vlhkosti.
Zbavte sa prachu
Využite čas efektívne. Počas vetrania sa rovno môžete vrhnúť na utieranie políc a všetkých povrchov od prachu. Taktiež povysávajte všetky kúty a ťažšie dostupné miesta. Počas zimy sa v karavanoch zvykne usalašiť hmyz. Pred chladom sa ukrýva najmä lienka sedem bodková, takže skontrolujte či vnútri nemáte pár neželaných hostí.
Vráťte interiéru komfort
Ak ste karavan zazimovali, ako sa patrí, určite ste z neho pred zimou zobrali matrace, deky, prikrývky, vankúše, koberčeky a iné textílie. Teraz ich môžete vrátiť naspäť. Uistite sa, že sú čisté, poriadne ich vyvetrajte a čo treba oprať, to operte.
Naštartujte vodovodný systém a spojazdnite WC
Ďalším krokom je vyčistenie vodovodného systému za pomoci špeciálnych prostriedkov. Celý proces trvá asi pol dňa, preto si naň vyhraďte víkend. Spustenie vodovodného systému pozostáva z 5 krokov:
- čistenie,
- dezinfekcia,
- odstránenie vodného kameňa,
- preplach,
- naplnenie vodou.
WC musíte opäť naplniť vhodnou záchodovou chémiou. Do zásobníka odpadu treba naliať ekologickú rozkladovú chémiu, ktorá eliminuje pachy a rozpustí fekálie. Zvyčajne má modrú alebo zelenú farbu.
Na dezinfekciu misy budete potrebovať ružovú chémiu. Nalejte ju do splachovacej nádrže alebo misy. Myslite aj na doplnenie zásob toaletného papiera, vlhčených obrúskov a osviežovač vzduchu.
Spustenie plynu
S plynom nie je žiadna sranda. Po zime skontrolujte stav všetkých hadičiek, plynových ventilov a trubíc. Uistite sa, že na cesty vyrazíte s plným alebo aspoň poloplným zásobníkom plynu.
Hladinu propán-butánu overíte pomocou merača. Ak sú zásobníky dostatočne plné, môžete ich pripojiť k spotrebičom. Vyskúšajte či sú dobre utesnené. Prípadný únik odhalí citlivý detektor plynu.
Funkčnosť svetiel
Skontrolujte aj svetlá a smerovky. Ideálne bude, ak si na pomoc zavoláte kamaráta. Ak je nejaké zo svetiel nefunkčné, rozbité, vymeňte ho za nové.