Dovolenka v karavane je určite nezabudnuteľným dobrodružstvom plným slobody a nezávislosti. Až na jeden malý-veľký problém zvaný hmyz. Ako mu zabrániť, aby sa dostal do karavanu? Veď predsa potrebujete vetrať, obzvlášť v lete počas tropických horúčav.
Vo vysokých teplotách by ste bez otvoreného okna nevydržali pokojne spať alebo relaxovať. V skutočnosti nie je náročné zvládnuť problém s hmyzom.
S akým nepríjemnými škodcami sa môžete stretnúť počas kempovania?
- komáre
- ovce
- mravce
- muchy
- pavúky
- jašterice
- myši a potkany
Či sa vám to páči alebo nie, pre škodcov a hmyz je váš karavan zlatou baňou. Zle udržiavaný interiér vedie k ich opakovaným návštevám, ktoré môžu viesť k zdravotným problémom a nepohodliu dovolenkárov. Ako im zamedziť vstup dovnútra?
Pravidelne čistite interiér
Ak ste pravidelne na cestách, približne raz za tri mesiace si urobte čas na generálne upratovanie a čistenie karavanu. Ak si všimnete niekoľko mravcov, sledujte, kam majú namierené. Neodporúčame váhať, pretože čakaním sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa premnožia a už bude náročnejšie zbaviť sa ich. Na odplašenie hmyzu pomáha aj esenciálny mätový olej. Zmiešajte ho s vodou a nastriekajte na povrchy. Ako bonus bude príjemná svieža vôňa.
Vhodne uskladnite zásoby jedla
Mravce, muchy a osy sú všade, kde sa nachádza vôňa chutného jedla. Aby sa vám do potravín nedostali, dôkladne uzavrite všetky boxy a nádoby na jedlo. Nezabudnite ani na zatváranie fliaš. Ak pijete z plechovky, niečím ju zakryte, aby vás na jazyku neprekvapil bolestivý štípanec od žihadla.
Vždy keď dojete, ihneď vyhoďte do kontajnera všetky zvyšky a obaly. Sladené nápoje priťahujú aj ploštice, preto všetky plechovky a fľaše poriadne opláchnite vodou.
Sieťky proti hmyzu
Lietajúcemu hmyzu zabránite preniknúť do karavanu, ak na okná a dvere nainštalujete protihmyzové siete. To vám ušetrí nervy práve počas neskorých večerov, keď hmyz priťahuje aj to najslabšie svetlo.
Bez repelentu ani na krok
Hoci urobíte všetko možné aj nemožné, aby ste sa vyhli hmyzu v karavane, vždy na nejaký natrafíte. Pre každý prípad majte po ruke repelent, ktorý nesmie chýbať ani na rodinných výletoch v prírode. Nie každý repelent je rovnaký, preto ak cestujete s deťmi, siahnite po najmenej agresívnom.
Mnohí dovolenkári cestujú spolu so svojimi domácimi maznáčikmi, ktorých by mohol repelent dráždiť. Môžete ho teda nastriekať do interiéru ráno pred odchodom, aby sa nenadýchali škodlivých látok.
Doplnkom alebo alternatívou repelentu sú aj odpudzovače hmyzu, ktoré vysielajú nepríjemné signály a zabraňujú mu preniknúť do interiéru. Výhodou je, že spotrebujú málo energie.